Sytuacja pandemiczna zmieniła plany urlopowe. Coraz więcej z nas decyduje się na wyruszenie w Polskę, co ma spore plusy! Jedną z opcji może być wypoczynek na Mazurach, miejscu kojarzonym ze sportami wodnymi. Pasjonaci historii i przyrody znajdą jednak tu też coś dla siebie.

MAZURSKA ŻEGLUGA – WYPOCZYNEK NA MAZURACH

Jeśli Mazury to i żeglowanie! Jeśli jeszcze nie miałeś okazji tego sportu wodnego wybierz spokojniejsze wody, o małym natężeniu ruchu. Jednym z takich miejsc jest np. port Sztynort. Rzecz jasna możesz (a nawet warto) skorzystać ze szkoleń, dzięki którym zdobędziesz wiedzę pozwalającą cieszyć się pięknymi rejsami. Będąc na wakacyjnym urlopie na mazurach warto odrobinę wcześniej poza atrakcjami zarezerwować sobie termin i odbyć kurs żeglarski, który pozwoli Ci bez ograniczeń i swobodnie żeglować po pięknych mazurskich jeziorach. Popularne miejsca do żeglugi to m.in. Jezioro Niegocin  i Jezioro Ryńskie.

Sezon 2020 – czy można żeglować? Niestety, wiele wskazuje, że sezon żeglarski rozpocznie się dopiero w lipcu. Nie ma co prawda jednoznacznych przepisów zakazujących takiej formy rekreacji, zaleca się jednak poczekać na oficjalne zezwolenie.

wypoczynek na mazurach
wypoczynek na mazurach – kurs żeglarski

MAZURSKIE MIASTA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Obowiązkowym punktem turystycznym jest Giżycko, nazywane stolicą żeglarstwa. Co roku organizowane są tu Tygodnie Żeglarskie i regaty NIVEA, biorąc jednak pod uwagę obowiązujące restrykcje, prawdopodobnie zostaną one przełożone.
Noclegi w mieście nie są drogie, za domek letniskowy oraz agroturystykę zapłacisz od 140 zł za dobę. Żagle nie są jedynymi atrakcjami Giżycka. Inne warte uwagi obiekty to np.:

  • Park Linowy Wiewióra, do którego możesz wybrać się bez względu na wiek.
  • Sztuczne lodowisko czynne nawet w sezonie wakacyjnym!

Kolejne warte uwagi miasto to Węgorzewo, w którym znajduje się m.in. ciekawe Muzeum Kultury Ludowej. Tutaj możesz także wyruszyć w rejs z portu Żeglugi Mazurskiej.
Jeśli interesujesz się historią koniecznie odwiedź bunkry w Mamerkach. Dobrze zachowane fortyfikacje z okresu II wojny światowej i prężnie działające Muzeum dedykowane frontowi wschodniemu, robią ogromne wrażenie!
Popularnością cieszy się także Wilczy Szaniec, czyli główna kwatera nazistów. Położone ok. 7 km od Kętrzyna ruiny w leśnych gąszczach gwarantują ciekawy szlak historyczny.

Polecamy także odwiedzić mazurskie wsie, np. Zgon (nazwa mało zachęcająca, za to miejsce jest przepiękne!), Wojnowo czy  Żywnowo. Warto spędzić tam chociaż jeden nocleg, aby poczuć prawdziwy klimat Mazur.

WYPOCZYNEK NA MAZURACH – MAZURSKI SPŁYW KAJAKOWY

Niepozornie wyglądająca rzeka Krutynia to świetny szlak kajakarski ciągnący się na długość ponad 100 km! Spokojny nurt, brzegi porośnięte dębami i sosnami oraz wody przecinające urokliwe mazurskie wsie tworzą niezwykły klimat. Czujni obserwatorzy mogą wypatrzyć w tym miejscu orła bielika lub orła przedniego. Szlak zaczyna się w Sorkwitach, a kończy nad jeziorem Bełdany.

 

Inne popularne szlaki to m.in. Szlak Rzeki Sapiny (46 km) oraz Czarnej Hańczy (98 km).

Mazury słyną także z lokalnej kuchni. Serwowane są tu m.in. plińce z pomocką, czyli placki ziemniaczane przekładane serem białym, serwowane ze szczypiorkiem i boczkiem. Słynne są też zupy, rzecz jasna rybne lub z raków. Na deser polecamy sękacze, które choć kojarzone z Podlasiem, to właśnie na Mazurach są najczęściej wypiekane.