morze

Bałtyk to zdecydowanie jeden z popularniejszych kierunków urlopowych. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji poznać nadmorskich miast lub zastanawiasz się, do którego można wybrać się w najbliższym czasie, sprawdź nasz poradnik.

urlop nad morzem
urlop nad morzem

URLOP NAD MORZEM – POPULARNE NADMORSKIE MIASTA

Urlop – Jastarnia

Miasto z pięcioma kąpieliskami ma do zaoferowania jednak znacznie więcej, niż tylko czyste plaże. Znajdziesz tu kościół z zachwycającym marynistycznym wnętrzem, muzea rybołóstwa i latarnię morską. Zachód słońca warto obejrzeć na molo, a jeżeli przyjeżdżasz tu z dziećmi zabierz ich do parku linowego. Również miłośnicy sportów wodnych kochają Jastarnię: działa tu szkoła windsurfingu i kitesurfingu, a wyznaczony dostęp do akwenu gwarantuje brak tłumów.

Planując noclegi dobrym pomysłem jest rezerwacja ze znacznym wyprzedzeniem. Im bliżej sezonu, tym droższe są doby hotelowe. Inną opcją są kwatery Jastarnia, oferujące na ogół średni standard, ale niewygórowane ceny.

Urlop – Trójmiasto

Czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot. Miasta te wyróżniają dobrze zachowane obiekty architektoniczne, m.in. Bazylika Mariacka, Złota Brama, Katedra Oliwska czy Krzywy Domek. Zainteresowaniem cieszy się też gdyńskie Akwarium i Gdański Ogród Zoologiczny. Fanom historii do gustu przypadnie wizyta w Twierdzy Wisłoujście. Trójmiasto to także centrum wydarzeń kulturalnych. Organizowane są tu np. festiwale muzyczne i filmowe: Open’er Festival, Charlotta Rock Festival, Gdańsk Tribute Festival i inne. Niestety, ze względu na restrykcje związane z pandemią większość z nich została odwołana. Wciąż jednak polecamy wybrać się do Trójmiasta, bo zarówno plaże jak i zabytki są aktualnie dostępne dla turystów. Nie sposób wymienić wszystkich trójmiejskich atrakcji, jednak wystarczy nawet krótki weekendowy wypad, by odkryć piękno tego terenu.

Urlop – Hel

Hel wyróżnia oryginalne położenie geograficzne. Umiejscowiony na cyplu jeszcze w ubiegłym wieku nie był dostępny dla turystów. To tutaj zacumowany jest najsłynniejszy polski statek – “Batory”. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć na plażach foki, a jeżeli brakuje nam czasu wybierzmy się do Fokarium. Tuż obok znajduje się Dom Morświna. Inne ciekawe punkty to port morski, czynny do dziś, oraz Helski Jarmark, na którym można poznać twórczość lokalnych artystów. 

KUCHNIA NAD POLSKIM MORZEM

Biorąc pod uwagę, że jesteśmy nad morzem nie dziwi serwowanie w niemal każdej restauracji ryb. a na deptach gofrów i fast-foodów. Warto jednak spróbować innych lokalnych przysmaków, np. tradycyjnej pomorskiej gęsiny czy kaszubskich deserów: ruchanki (placków z ciasta drożdżowego) i kucha (przypominającego piernik).