Polska lokalna weekend

Weekend poza domem to doskonały sposób na wypoczynek. Wbrew pozorom nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, aby móc się zrelaksować. Coraz więcej osób docenia, jak piękna jest Polska lokalna. Wybór krajowych kurortów to często także znacznie niższa cena – szczególnie w przypadku rodzinnego wyjazdu. Istnieje wiele wspaniałych miejsc, które sprawdzają się idealnie na weekendowy wypad. Gdzie zatem warto ruszyć na dwa lub trzy dni, aby zobaczyć coś ciekawego?

Weekend w kraju – jakie atrakcje oferuje Polska lokalna?

Geograficzne usytuowanie, jakie ma Polska daje wiele możliwości turystycznych. W zależności od własnych upodobań i regionu, w którym mieszkasz – możesz odwiedzić całkiem inny świat zaledwie kilka godzin od swojego domu. Polskę można przemierzyć za pomocą samochodu lub wygodniej – samolotem. W każdym regionie czekają na Ciebie inne atrakcje:

  • góry,
  • kraina jezior,
  • lasy,
  • zabytkowe miasta,
  • morze.

Południowa część – Polska kryje wiele atrakcji

Odwiedzając południowo – zachodnią Polskę, warto zahaczyć o niezwykle ciekawe i intrygujące miejsce. Oprócz piękna gór możesz poznać w Karpaczu anomalię grawitacyjną, która jest atrakcją dla wielu turystów. Niezależnie od tego, jaki przedmiot zostanie w danym miejscu położony – butelka, puszka – będzie on toczył się wbrew wszelkim prawom fizyki – zamiast z górki, pod nią. To, co jeszcze bardziej zaskakujące, nawet ciężki samochód, na jałowym biegu będzie się toczył pod górkę. Warto dodać, że takich miejsc na świecie jest tylko kilka, a jedno z nich znajduje się właśnie w Polsce – dlatego warto sprawdzić to samemu!

Polska lokalna

Pomiędzy Katowicami a Krakowem znajduje się niewielka miejscowość – Jaworzno. Jakiś czas temu zostało ono okrzyknięte mianem polskich Malediwów. Są to tak naprawdę dawne kamieniołomy. Sama woda, która się tam znajduje, nie nadaje się do użytku ludzi, jednak kryje ona mnóstwo organizmów. Wzdłuż brzegów jednego ze zbiorników, w 2017 powstała kładka, która biegnie również nad wodą, co pozwala jeszcze lepiej zaobserwować to, co się w niej dzieje. W drugim akwenie pod powierzchnią wody można dostrzec pozostałe w kamieniołomie koparki. Skąd, zatem porównanie do rajskich wysp? Wszystko dzięki niesamowitemu kolorowi wody, jaki można tam zaobserwować. Okazuje się, że Polska zaskakuje.

Północna Polska lokalna to nie tylko morze

Na północy kraju – w województwie zachodniopomorskim – znajduje się jedna z wielu wysp – Wyspa Wolin. Ma ona kształt zbliżony do trójkąta o powierzchni około 265 km2. Co warto zobaczyć na Wyspie Wolin? Znajduje się tutaj między innymi skansen poświęcony Słowianom oraz Wikingom, a co roku na przełomie lipca oraz sierpnia organizowany jest Festiwal Wikingów. Jest tam także Jezioro Turkusowe. Swój niesamowity kolor zawdzięcza złożom kredy na dnie. Wędkowanie oraz pływanie w zbiorniku jest zabronione, ale czeka tam na Ciebie wiele innych atrakcji.

Będąc w północnej części Polski, nie zapomnij jednak udać się nad morze. Jeżeli wyjeżdżasz z dzieckiem, największą frajdą dla malucha może okazać się wycieczka statkiem i wizyta w prawdziwej smażalni ryb.

Piękno lokalne, które warto docenić

Niezależnie od tego, w jakiej części kraju się znajdujesz – w dosłownie kilka godzin możesz znaleźć się na jego drugim końcu. Tak naprawdę wszędzie znajdziesz szereg atrakcji. Pomysłów na spędzenie kilku dni w kraju jest wiele – wszystko zależy od tego, co chcesz robić. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby móc zobaczyć niezwykłe krajobrazy. Polska jest równie piękna.