beskidy śląskie

Nadchodzące cieplejsze dni sprzyjają planowaniu urlopowych wyjazdów. Biorąc pod uwagę aktualne restrykcje coraz więcej osób rezygnuje z zagranicznych wycieczek. Polskie tereny są jednak świetną alternatywą, czego potwierdzeniem są Beskidy Śląskie.

GÓRSKIE WĘDRÓWKI PO BESKIDACH

Beskidy Śląskie, pasmo górskie w województwie śląskim, to region przyciągający od lat turystów. Można tutaj dojechać komunikacją publiczną, do Szczyrku kursują autobusy z Bielska-Białej. Wytrwałym polecamy zdobycie Korony Beskidów Śląskich obejmującej 30 szczytów. Najbardziej popularnym kierunkiem jest Barania Góra i Skrzyczne, dlatego jeśli wolimy uniknąć tłumów wybierzmy mniej oblegane szczyty, np. Stary Groń lub Czupel. W dobrą pogodę można też rozważyć Cieślar, z wierzchołka którego roztacza się przepiękny widok na Beskidy i Tatry. Beskidy można podziwiać nie tylko z góry, czego potwierdzeniem jest Jaskinia Salmopolska skrywająca pod ziemią oryginalne miejsca.
Spokojniejsze wędrówki gwarantuje wyprawa do jednego z kilku rezerwatów przyrodniczych i krajobrazowych, np. rezerwatu Barania Góra, po którym spaceruje się malowniczymi lessowymi wąwozami. Inne ciekawe miejsce to Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Znajduje się tam sokolarnia i sowiarnia, w których można zobaczyć drapieżne ptaki i ich karmienie. 

apartamenty szczyrk
apartamenty szczyrk

KUCHNIA BESKIDZKA

Po górskich wędrówkach siły można zregenerować w lokalnych restauracjach serwujących góralską kuchnię. W knajpach serwowana jest m.in. kwaśnica, gęsta zupa z kapusty niesłusznie mylona z kapuśniakiem, i bulion z karpia. Także beskidzkie śniadania jak choćby swaczyna, czyli chleb ze świeżym masłem szczypiorkiem i serem ze śmietaną, urzekają prostotą i smakiem.

MIASTA I NOCLEGI W BESKIDZIE ŚLĄSKIM – APARTAMENTY SZCZYRK

Beskid Śląski ma do zaoferowania turystom różnorodne noclegi. Możesz wybrać np. apartamenty Wisła i apartamenty Szczyrk lub w Bielsku-Białej. Wolisz podróżować niskobudżetowo? Sprawdź małe miejscowości lub wsie, np. Koniaków, w których prężnie działa agroturystyka.Również miasta zlokalizowane w Beskidzie mają dla turystów sporo atrakcji. W Wiśle obowiązkowym punktem jest skocznia im. Adama Małysza jak i Muzeum Magicznego Realizmu, Natomiast w Szczyrku znajdują się bardzo dobrze zachowane obiekty architektoniczne i pracownia wyrobów ceramicznych (nie tylko dla dzieci!). Także wspomniana Bielsko-Biała zachęca do odwiedzin: amatorzy sportów ekstremalnych mogą tutaj spróbować lotu paralotnią, a fani kultury zajrzeć do Muzeum Techniki i Włókiennictwa czy podziwiać liczne murale. Inne znane miasto to  Wadowice, kojarzone głównie z papieżem Janem Pawłem II.